www.googleplus.com
EN Online Randevu İletişim Ekibimiz
Anasayfa
×

Arama Paneli

ch.php'; ?>
Karaciğer Kanserinde Radyoterapi

Karaciğer Kanserinde Radyoterapi


Karaciğer Kanserinde Radyoterapi

Karaciğer kanserleri özellikle siroz gibi karaciğerin yapısının değiştiği ve çalışma kapasitesinin azaldığı kronik karaciğer rahatsızlığının zemininde gelişmektedir. Bu da karaciğerdeki kanserli doku ile olan mücadelemizde özellikle kanser içermeyen normal karaciğer dokusuna daha az zarar veren tedavileri her zaman gündemde tutmaktadır. Bilindiği gibi karaciğer kanserlerinin tedavisi lokal ve sistemik tedaviler olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Sistemik tedavi seçenekleri her geçen gün artmakla birlikte halen lokal tedavi uygun olan hastalarda altın standarttır. Radyoterapi karaciğer kanserlerinde özellikle cerrahi ve radyofrekans ablasyon gibi diğer lokal tedavilere uygun olmayan hastalarda gündeme gelebilmektedir. Radyoterapi uygulamaları girişimsel radyoloji eşliğinde karaciğer damarları içerisine yerleştirilen kateterler aracılığı ile içeriden radyoterapi (örnek: Ytriyum) şeklinde ya da stereraotaktik radyoterapi şeklinde dışarıdan uygulanmaktadır. Stereotaktik radyoterapide aynen stereo müzikte olduğu gibi farklı düzlemlerden gelen ışın demetleri kullanılırken hedef dışı normal dokuların dozu diğer yöntemlere göre hızla azaltılabilmektedir. Bu da zaten çok çok değerli olan tümör dışı normal karaciğer dokusunun korunmasına yardımcı olmaktadır. Lokal tedavilerin biri birilerine üstünlüğü konusunda herhangi bir direk karşılaştırmalı bir çalışma olmamakla birlikte stereotaktik radyoterapi özellikle Child A karaciğerli, batın içi boşluklu organlara yeteri kadar uzak olan, 5-7 cm’den küçük ve toplamda 3’ten en az odaklı diğer lokal tedavilere aday olmayan hastalarda uygulanabilir. Child B karaciğerli hastalarda kullanımı yasak olmamakla birlikte daha küçük tümörler ve düşük dozlar tercih edilmektedir. Hangi tedavi uygulanırsa uygulansın karaciğer kanserli hastaların takibinde gastroenteroloji, cerrahi, medikal onkoloji, girişimsel radyoloji, nükleer tıp ve radyasyon onkolojisinden oluşan multdisipliner takım yaklaşımı çok önemlidir. Safra Kesesi ve Safra Yolları Taşları

Safra Kesesi ve Safra Yolları Taşları

Pankreas Kanserleri

Pankreas Kanserleri

Safra Kesesi Kanseri ve Kolanjiyokarsinomlar

Safra Kesesi Kanseri ve Kolanjiyokarsinomlar

Karaciğer Kanseri

Karaciğer Kanseri

Son Yazılar

Etiketler

Karaciğer Safra Hastalık Pankears

Hakkımızda


İnsan vücudunun kendi kendini iyileştirme yeteneğinden ilham alarak tasarlanan Liv Hospital, açıldığı ilk günden bu yana en büyük tedavinin huzurla başladığını biliyor ve kişiye özel tedavi odağıyla ilerlemeye devam ediyor. Hasta odaklı yaklaşımı, seçkin hekim kadrosu, sağlık personeli, tıbbi altyapısı ve teknolojisiyle Liv Hospital Ulus/İstanbul 30 bin metrekare kapalı alanda, 154 yatak, 8 ameliyathane ve 50 klinikten oluşuyor.

Son Haberler & Güncellemeler


Karaciğer, Pankreas Ve Safra Hastalıkları (Hepatopankreatobilier) Merkezi

Karaciğer Kanserinde Radyoterapi

Bir Parça Çikolata Ve Bir Fincan Kahve Safra Taşı Oluşumunu Önler

Karaciğer Kanseri Tedavisinde Yeni Umut Mikroküre Tedavisi

Tanı Alanları

Vaka Değerlendirme ve Tedavi Yöntemi

Diğer Siteler


Liv Hospital
Kanser Merkezi
Beyin Cerrahisi
Akciğer Kanseri
Ortopedi ve Travmatoloji
Tüp Bebek
Obezite Merkezi
Kök Hücre Merkezi

Diğer Siteler


Robotik Cerrahi
Ebeveyn Okulu
Ağız ve Diş Sağlığı
Liv TV
Hemşirelik Hizmetleri
Sempozyum Günleri
Challenge Time
Online – Diyet
Liv Göz Merkezi

© Tüm Hakları Saklıdır 2010-2018 Liv Hospital. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.