www.googleplus.com
EN Online Randevu İletişim Ekibimiz
Anasayfa
×

Arama Paneli

ch.php'; ?>
Karaciğer Kanseri

Anasayfa / Karaciğer Kanseri


Karaciğer Kanseri

Karaciğer Kanseri

Belirtileri nelerdir?

⦁ Karında şişkinlik

⦁ Ciltte sararma

⦁ Kaşıntı

⦁ Ani kilo kayıpları

⦁ Haftalar süren iştahsızlık

⦁ Çok az yemek yenmesine rağmen yemek sonrası tokluk ve şişkinlik hissi

⦁ Geceleri terleme

⦁ Genel sağlıkta ani kötüleşme

⦁ İdrar renginde koyulaşma ve soluk renkli dışkı

⦁ Karnın sağ üst kısmından başlayıp sırta vuran ağrı

⦁ Ateş

Tanı nasıl konulur?

Tanı koyabilmek için ilk adım doktor muayenesidir. Bu muayenede karın içindeki karaciğer, dalak gibi organlardaki büyümeler, asit adı verilen sıvı toplanması, cilt ve gözlerdeki sararma tespit edilir. Kan testleri karaciğerdeki işlev bozukluklarını ortaya koyabilir. Ultrason, bilgisayarlı tomografi taraması ve MR gibi görüntüleme testleri gerekebilir. Ayrıca karaciğerden test amaçlı doku örneği alınabilir. Karaciğer biyopsisi esnasında karaciğerden bir doku örneği alınır ve bu örnek mikroskop altında incelenir. Kanser tanısı konulursa hastalığın vücuttaki yaygınlığını anlamak ve tedavi yöntemine karar vermek için evreleme yapılır. Evreleme bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme yardımı ile yapılabileceği gibi bazen genel anestezi altında laparoskopi adı verilen girişim ile de yapılabilir.

Tedavi nasıl yapılır?

Karaciğer kanserlerinde çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Tedavi planını yaparken kanserin evresi ve karaciğerin kalan kısmının sağlığı önemlidir. Karaciğer kanserinde başlıca tedavi seçenekleri şunlardır:

⦁ Cerrahi müdahale (kısmi hepatektomi veya karaciğer nakli)

⦁ Ablasyon veya embolizasyon gibi bölgesel tedaviler

⦁ Kemoterapi ve hedefe yönelik tedavi

⦁ Radyoterapi

Bazı hastalarda bu tedaviler kombine edilerek uygulanabilir.

Bunlardan birinci yöntem cerrahi tedavidir, ancak her hastaya cerrahi tedavi uygulanamaz. Bu karaciğerin tümör içeriği ile ilgilidir. Karaciğerin tümör içeriği çok yüksekse, birden çok sayıda lezyon var ve cerrahi sonrası geride kalan karaciğer dokusu hastaya yeterli gelmeyecekse cerrahi tedavi doğrudan bu hastalarda uygulanmaz. BT eşliğinde karaciğer hacmi hesaplanır.  Önce rezeksiyon yapılacak karaciğer tarafına protal ven embolizasyonu yapılır, 4-6 haftada kalacak karaciğer lobunda büyüme sağlanır. Daha sonra cerrahi yapılarak ameliyat sonrası karaciğer yetmezliği gelişmesi önlenir. Cerrahi tedavi uygulanamayan hasta gruplarında kemoterapi ve spesifik ilaç tedavileri diğer seçeneklerdir. Metastatik lezyonlar için radyoembolizasyon yöntemi uygulanır. Radyoembolizasyon yönteminde; radyoaktif maddelerle işaretli, 20-50 mikron boyutlarında küreciklerle direkt olarak karaciğeri besleyen arter yoluna ulaşarak tedavi uygulanır.

Tedavi sonrası hastayı neler bekliyor?

Hastalar tedavi sürecini tamamladıktan sonra mutlaka belirli aralıklarla takip edilmelidir. Takip sırasında karaciğer ve karın içi organlar ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri kullanılarak hastalığın tedavi sonrası seyri kontrol edilir. Kanser vakalarının tekrarlanması, genellikle iki üç yıl içinde olabilir. Tekrarlayan vakalarda kanserin durumuna yeniden uygun tedavi yöntemi ile müdahale edilir.Tanı Alanları

Tanı Alanları

Vaka Değerlendirme ve Tedavi Yöntemi

Vaka Değerlendirme ve Tedavi Yöntemi

Karaciğer, Pankreas Ve Safra Hastalıkları (Hepatopankreatobilier) Merkezi

Karaciğer, Pankreas Ve Safra Hastalıkları (Hepatopankreatobilier) Merkezi

Son Yazılar

Etiketler

Karaciğer Safra Hastalık Pankears

Hakkımızda


İnsan vücudunun kendi kendini iyileştirme yeteneğinden ilham alarak tasarlanan Liv Hospital, açıldığı ilk günden bu yana en büyük tedavinin huzurla başladığını biliyor ve kişiye özel tedavi odağıyla ilerlemeye devam ediyor. Hasta odaklı yaklaşımı, seçkin hekim kadrosu, sağlık personeli, tıbbi altyapısı ve teknolojisiyle Liv Hospital Ulus/İstanbul 30 bin metrekare kapalı alanda, 154 yatak, 8 ameliyathane ve 50 klinikten oluşuyor.

Son Haberler & Güncellemeler


Karaciğer, Pankreas Ve Safra Hastalıkları (Hepatopankreatobilier) Merkezi

Karaciğer Kanserinde Radyoterapi

Bir Parça Çikolata Ve Bir Fincan Kahve Safra Taşı Oluşumunu Önler

Karaciğer Kanseri Tedavisinde Yeni Umut Mikroküre Tedavisi

Tanı Alanları

Vaka Değerlendirme ve Tedavi Yöntemi

Diğer Siteler


Liv Hospital
Kanser Merkezi
Beyin Cerrahisi
Akciğer Kanseri
Ortopedi ve Travmatoloji
Tüp Bebek
Obezite Merkezi
Kök Hücre Merkezi

Diğer Siteler


Robotik Cerrahi
Ebeveyn Okulu
Ağız ve Diş Sağlığı
Liv TV
Hemşirelik Hizmetleri
Sempozyum Günleri
Challenge Time
Online – Diyet
Liv Göz Merkezi

© Tüm Hakları Saklıdır 2010-2018 Liv Hospital. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.