www.googleplus.com
EN Online Randevu İletişim Ekibimiz
Anasayfa
×

Arama Paneli

ch.php'; ?>
Pankreas İltihaplarına Bağlı Peripankreatik Koleksiyonlar

Anasayfa / Pankreas İltihaplarına Bağlı Peripankreatik Koleksiyonlar


Pankreas İltihaplarına Bağlı Peripankreatik Koleksiyonlar

Psödokist ve Duvarlı nekrozun (WON) endoskopik drenajı

Pankreatik psödokist ve duvarlı nekroz (WON) ana pankreatik kanalı ve/veya yan dalları içeren pankreatik hasar sonrası gelişen peripankreatik lokal sıvı koleksiyonlarıdır. Pankreas kanalında gelişen hasar akut pankreatit (safra taşı, alkol, travma, abdominal cerrahi, ERCP vb) veya kronik pankreatite (alkol, otoimmun vb) bağlı gelişebilir.

Akut pankreatik zemininde gelişen erken peripankreatik koleksiyonların %5-15’i ve kronik pankreatit zemininde gelişenlerin %40 kadarı kalıcı bir hale gelir ve pankreatik psödokist olarak adlandırılır.

Psödokist, peripankreatik alanda bir fibröz psödokapsül ile çevrelenmiş ve içerisinde solid materyal olmayan sıvı koleksiyonudur. Duvarlı nekroz (WON) nekrotizan AP sonrası nekrotik pankreas parenkimi ve peripankreatik dokular enflamatuar bir kapsül ile sınırlanmış solid-nekrotik doku ve pankreatik sıvı içeren bir koleksiyon haline gelir.

Belirtileri nelerdir?

Pankreas iltihabı sonrası aralıklı karın ağrısı, bulantı kusmanın devam etmesi, halsizlik, zayıflama ve karında şişlik olarak karşımıza çıkabilir.

Tanı nasıl konulur?

Kan tetkikleri, ultrason ve BT (bilgisayarlı tomografi) ile tanı konulur.

Tedavisi nasıl yapılıyor?

Pankreatik psödokist ve Duvarlı nekrozda ameliyatsız endoskopik kistogastrosomi ile çoğunlukla tedavi sağlanır. Ağızdan endoskopla girilip mide ya da on iki parmak bağırsaktan kist içine plastik veya metal stent yerleştirilir ve sıvı mideye boşalır. Duvarlı nekrozda ayrıca kist içindeki ölü dokunun endoskopla mideye çekilmesi gerekebilir. Nadiren endoskopik tedavi başarısız kalırsa laparoskopik veya açık cerrahi tedavi uygulanabilir.Karaciğer Kanserinde Radyoterapi

Karaciğer Kanserinde Radyoterapi

Karaciğer Kanseri Tedavisinde Yeni Umut Mikroküre Tedavisi

Karaciğer Kanseri Tedavisinde Yeni Umut Mikroküre Tedavisi

Tanı Alanları

Tanı Alanları

Son Yazılar

Etiketler

Karaciğer Safra Hastalık Pankears

Hakkımızda


İnsan vücudunun kendi kendini iyileştirme yeteneğinden ilham alarak tasarlanan Liv Hospital, açıldığı ilk günden bu yana en büyük tedavinin huzurla başladığını biliyor ve kişiye özel tedavi odağıyla ilerlemeye devam ediyor. Hasta odaklı yaklaşımı, seçkin hekim kadrosu, sağlık personeli, tıbbi altyapısı ve teknolojisiyle Liv Hospital Ulus/İstanbul 30 bin metrekare kapalı alanda, 154 yatak, 8 ameliyathane ve 50 klinikten oluşuyor.

Son Haberler & Güncellemeler


Karaciğer, Pankreas Ve Safra Hastalıkları (Hepatopankreatobilier) Merkezi

Karaciğer Kanserinde Radyoterapi

Bir Parça Çikolata Ve Bir Fincan Kahve Safra Taşı Oluşumunu Önler

Karaciğer Kanseri Tedavisinde Yeni Umut Mikroküre Tedavisi

Tanı Alanları

Vaka Değerlendirme ve Tedavi Yöntemi

Diğer Siteler


Liv Hospital
Kanser Merkezi
Beyin Cerrahisi
Akciğer Kanseri
Ortopedi ve Travmatoloji
Tüp Bebek
Obezite Merkezi
Kök Hücre Merkezi

Diğer Siteler


Robotik Cerrahi
Ebeveyn Okulu
Ağız ve Diş Sağlığı
Liv TV
Hemşirelik Hizmetleri
Sempozyum Günleri
Challenge Time
Online – Diyet
Liv Göz Merkezi

© Tüm Hakları Saklıdır 2010-2018 Liv Hospital. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.