www.googleplus.com
EN Online Randevu İletişim Ekibimiz
Anasayfa
×

Arama Paneli

ch.php'; ?>
Safra Kesesi Kanseri ve Kolanjiyokarsinomlar

Anasayfa / Safra Kesesi Kanseri ve Kolanjiyokarsinomlar


Safra Kesesi Kanseri ve Kolanjiyokarsinomlar

A) Safra Kesesi Kanseri

Belirtileri nelerdir?

Safra kesesi kanseri çok belirti vermeyebilir ya da belirtileri farklı hastalıkları işaret edebilir.

⦁ Sarılık

⦁ Karın ağrısı

⦁ Sindirimle ilgili problemler

⦁ Bulantı, kusma

⦁ Yiyeceklere tahammülsüzlük

⦁ Zayıflama

⦁ Koyu renkli idrar, beyaz renkte dışkı

Tanı nasıl konulur?

Safra kesesi kanserini erken evrede teşhis etmek çok önemlidir. Hastada görülen belirtilere göre ultrason, tomografi ve MR gibi görüntüleme yöntemleri kullanılır. Hastaların yarısından daha fazlasında ameliyattan önce safra kesesi kanseri tanısı konur. Kanser şüphesi var ve ameliyata engel durum yoksa patolojik tanı için biyopsi almaya gerek yoktur ve doğrudan ameliyat yapılır. Ancak tümör ilerlemiş ve ameliyata uygun değilse perkütan biyopsi ile patolojik tanı konur. Safra kesesi kanseri tanısı için bu yöntemlere başvurulur

Tedavisi nasıl yapılıyor?

Safra kesesi kanseri tedavisi, tümörün cerrahi yöntemlerle çıkartılması ile yapılır. Ameliyatta karaciğerin bir kısmının alınması gerekebilir. Safra kesesi kanserlerinin tanısı ileri evrede konulduğu zaman hastaların ameliyat şansı bulunmaz. Ancak erken teşhis edilen kanser, safra kesesi kanseri tedavisinin başarıyla gerçekleşmesini sağlar. Ameliyat edilemeyecek derecede ileri evre hastalığı olanlarda sarılık ve ağrıyı dindirecek bazı endoskopik işlemler, ağrı tedavisi, radyolojik girişim yapılabilir. Sıcak kemoterapi ve son dönemde geliştirilen bazı akıllı ilaçlar da tümörün ilerlemesini etkileyebilir.

B) Safra Yolu Kanserleri (Kolanjiyokarsinomlar)

Belirtileri nelerdir?

Safra yolu kanserleri yerleşim yerine göre belirti verirler.

  • Ağrısız sarılık
  • Koyu renkli idrar, beyaz renkte dışkı
  • Kaşıntı
  • Yiyeceklere tahammülsüzlük
  • Zayıflama
  • Karın ağrısı
  • Bulantı, kusma
  • Sindirimle ilgili problemler

Distal koledok ve hiler bölge yerleşimli kolanjiyokanserlerde kaşıntı, ağrısız sarılık, idrarda koyulaşma ve dışkı renginde açılma belirtileri öne çıkarken karaciğer içi kolanjiyokanserlerde hafif karın ağrısı, zayıflama ve iştahsızlık ön plana çıkar.

Tanı nasıl konulur?

Safra yolu kanserlerinde görülen belirtilere göre kan tetkiklerinde GGT, ALP gibi kolestaz enzimleri ve bilirübin artabilir. Radyolojik olarak ultrason, tomografi ve MR-MRCP gibi görüntüleme yöntemleri kullanılır. Gerekli durumlarda patalojik tanı için intrahepatik kolanjiyokanserlerde perkütan biyopsi, ekstra hepatik safra yolu kanserlerinde ise ERCP ile fırça sitolojisi veya kolanjiyoskopi ile doğrudan endoskopik biyopsi almak mümkündür

Tedavisi nasıl yapılıyor?

Tümörün yerine göre cerrahi rezeksiyon tek kür şansıdır. Karaciğer içine yerleşmiş intrahepatik kolanjiyokarsinomlarda tümörle birlikte tümörün olduğu taraf karaciğer  lobu da cerrahi olarak çıkarılır. Alt 1/3’e yerleşmiş distal kolanjiyokarsinomlarda sıklıkla pilor koruyucu Whipple (pankreatoduodenektomi) ameliyatı gerekir. Orta 1/3’ü tutan perihiler kolanjiyokanserlerde (Klatskin Tümörü) yine tümörün şekildeki yerleşimine göre Bizmuth-Corelette Tip I ve II Tümörlerde safra kesesi, karaciğer dışı safra yolları ve etraf lenf nodları komple çıkarılır. Tip IIIA ve B de Sağ-sol hepatektomi, Kaudat lobektomi ve etraf lenf nodları eksizyonu yapılır.

Ameliyat edilemeyecek derecede ileri evre hastalığı olanlarda sarılık ve ağrıyı dindirecek bazı endoskopik işlemler, ağrı tedavisi, radyolojik girişim yapılabilir. Sıcak kemoterapi ve son dönemde geliştirilen bazı akıllı ilaçlar da tümörün ilerlemesini etkileyebilir.

Tedavi sonrası hastayı neler bekliyor?

Hastalar tedavi sürecini tamamladıktan sonra mutlaka belirli aralıklarla takip edilmelidir. Takip sırasında karaciğer ve karın içi organlar ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri kullanılarak hastalığın tedavi sonrası seyri kontrol edilir. Kanser vakalarının tekrarlanması, genellikle iki üç yıl içinde olabilir. Tekrarlayan vakalarda kanserin durumuna yeniden uygun tedavi yöntemi ile müdahale edilir.Karaciğer, Pankreas Ve Safra Hastalıkları (Hepatopankreatobilier) Merkezi

Karaciğer, Pankreas Ve Safra Hastalıkları (Hepatopankreatobilier) Merkezi

Tanı Alanları

Tanı Alanları

Karaciğer Kanseri Tedavisinde Yeni Umut Mikroküre Tedavisi

Karaciğer Kanseri Tedavisinde Yeni Umut Mikroküre Tedavisi

Son Yazılar

Etiketler

Karaciğer Safra Hastalık Pankears

Hakkımızda


İnsan vücudunun kendi kendini iyileştirme yeteneğinden ilham alarak tasarlanan Liv Hospital, açıldığı ilk günden bu yana en büyük tedavinin huzurla başladığını biliyor ve kişiye özel tedavi odağıyla ilerlemeye devam ediyor. Hasta odaklı yaklaşımı, seçkin hekim kadrosu, sağlık personeli, tıbbi altyapısı ve teknolojisiyle Liv Hospital Ulus/İstanbul 30 bin metrekare kapalı alanda, 154 yatak, 8 ameliyathane ve 50 klinikten oluşuyor.

Son Haberler & Güncellemeler


Karaciğer, Pankreas Ve Safra Hastalıkları (Hepatopankreatobilier) Merkezi

Karaciğer Kanserinde Radyoterapi

Bir Parça Çikolata Ve Bir Fincan Kahve Safra Taşı Oluşumunu Önler

Karaciğer Kanseri Tedavisinde Yeni Umut Mikroküre Tedavisi

Tanı Alanları

Vaka Değerlendirme ve Tedavi Yöntemi

Diğer Siteler


Liv Hospital
Kanser Merkezi
Beyin Cerrahisi
Akciğer Kanseri
Ortopedi ve Travmatoloji
Tüp Bebek
Obezite Merkezi
Kök Hücre Merkezi

Diğer Siteler


Robotik Cerrahi
Ebeveyn Okulu
Ağız ve Diş Sağlığı
Liv TV
Hemşirelik Hizmetleri
Sempozyum Günleri
Challenge Time
Online – Diyet
Liv Göz Merkezi

© Tüm Hakları Saklıdır 2010-2018 Liv Hospital. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.