www.googleplus.com
EN Online Randevu İletişim Ekibimiz
Anasayfa
×

Arama Paneli

ch.php'; ?>
Safra Kesesi ve Safra Yolları Taşları

Anasayfa / Safra Kesesi ve Safra Yolları Taşları


Safra Kesesi ve Safra Yolları Taşları

A) SAFRA KESESİ TAŞI 

Belirtileri nelerdir?

Sessiz bir sağlık sorunudur. Nerede ise her 5 kişiden 1’inde safra kesesinde taş veya çamur gelişimi saptanır. Aslında bunlardan 5 hastadan sadece 1’i safra kesesindeki taşlardan haberdardır veya bu taşlar ağrı, hazımsızlık, şişkinlik gibi şikayetlere sebep olur. Genellikle karnın sağ üst köşesinde veya karnın hemen üstünde orta bölgede yoğunlaşan ağrı görülür. Ağrı şiddetlendikçe sırt ve karın bölgelerine yayılabilirler. Ağrı 4-5 saatten uzun sürüyorsa bu durum çoğunlukla safra kesesinde tahriş olduğunun göstergesidir. Yağlı gıdalar tüketilmesi halindeyse yağın sindiriminin zorlaşmasıyla beraber yemekten sonra aşırı bir şişlik görülecektir.

Tanı nasıl konulur?

Safra taşının en kolay ve zahmetsiz tanısı ultrasonografi yöntemi ile konur.

Tedavi nasıl yapılır?

Güncel teknolojik ve tıbbi gelişmeler ile safra kesesi ameliyatları daha konforlu ve kısa sürede yapılabilmektedir. Cerrahi müdahale ile safra kesesi çıkartılarak mevcut taş çıkartılacak ve tekrar taş oluşumunun önüne geçilmiş olacaktır. Safra kesesi ameliyatları laparoskopik veya robotik yöntemle çok küçük kesiklerden kapalı yöntem ile yapılabilir. Ameliyatın başarı oranı ise tecrübeli kişilerce yapıldığında yüzde 99’dan yüksektir. Taş bulunan hastalarda safra kesesinin alınmaması durumunda enfeksiyon, taşın safra kanalına düşüp tıkanmaya sebep olması, safra sarılığı gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Safra kesesi tedavisinin uzun dönem uygulanmadığı durumlarda ise hastalığın kansere çevirme olasılığı bulunur. Safra kesesi kanserinin yüzde 75’i kadınlarda görülür ve bu hastaların yüzde 80’inde de safra kesesinde taş tespit edilmiştir. Taşlar eğer 3 cm’den büyükse, safra kesesi kanseri riski de yükselir.

B) SAFRA KANALI TAŞLARI (KOLEDOKOLİTYAZ)

Safra kesesinde taşı olan 10 hastadan birinde koledokta da taş mevcuttur, 60 yaş üzerinde ise bu oran %25’e çıkar.

Belirtileri nelerdir?

Koledok taşları klinik olarak tamamen sessiz olabilecekleri gibi biliyer kolik (yemekten sonra karın ağrısı ve bulantı), tıkanma sarılığı, safra yolu iltihabı (kolanjit), karaciğer infeksiyonu (kolanjiyohepatit), karaciğer apseleri ve pankreas iltihabı (pankreatit) gibi komplikasyonların kliniği ile karşımıza çıkabilirler. Biliyer koliktekine benzer karın ağrısına sıklıkla bulantı kusma eşlik eder.

Koledok kanalını tıkayan safra taşı eğer tedavi edilmezse karaciğer sirozuna neden olabilr.

Tanı nasıl konulur?

Fizik muayene, laboratuar, ultrasonografi ve gerekirse manyetik rezonans görüntüleme (MRCP) ile koledok taşı tanısı konulabilir. Nadiren tanı için endoskopik ultrason (EUS) gerekebilir. Fizik muayene tamamen normal olabileceği gibi, sıklıkla karın üst orta ve sağda (epigastrium ve sağ hipokondriumda) hafif hassasiyet vardır, hafif sarılık göz aklarından saptanabilir. İleri sarılıkta tüm vücut sararır.

Tedavisi nasıl yapılıyor?

ERCP: Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi koledok taşı tedavisinde altın standarttır. Tecrübeli ellerde ağızdan girilen endoskopla 10-15 dakikada %98 başarı ile gerçekleştirilebilir. Hastaların çoğu ERCP’den 2 saat sonra beslenebilir ve aynı gün taburcu edilirler. Nadiren koledok taşı tedavisi için PTK (perkütan transhepatik kolanjiyografi) veya ameliyat gerekebilir.Tanı Alanları

Tanı Alanları

Karaciğer, Pankreas Ve Safra Hastalıkları (Hepatopankreatobilier) Merkezi

Karaciğer, Pankreas Ve Safra Hastalıkları (Hepatopankreatobilier) Merkezi

Bir Parça Çikolata Ve Bir Fincan Kahve Safra Taşı Oluşumunu Önler

Bir Parça Çikolata Ve Bir Fincan Kahve Safra Taşı Oluşumunu Önler

Son Yazılar

Etiketler

Karaciğer Safra Hastalık Pankears

Hakkımızda


İnsan vücudunun kendi kendini iyileştirme yeteneğinden ilham alarak tasarlanan Liv Hospital, açıldığı ilk günden bu yana en büyük tedavinin huzurla başladığını biliyor ve kişiye özel tedavi odağıyla ilerlemeye devam ediyor. Hasta odaklı yaklaşımı, seçkin hekim kadrosu, sağlık personeli, tıbbi altyapısı ve teknolojisiyle Liv Hospital Ulus/İstanbul 30 bin metrekare kapalı alanda, 154 yatak, 8 ameliyathane ve 50 klinikten oluşuyor.

Son Haberler & Güncellemeler


Karaciğer, Pankreas Ve Safra Hastalıkları (Hepatopankreatobilier) Merkezi

Karaciğer Kanserinde Radyoterapi

Bir Parça Çikolata Ve Bir Fincan Kahve Safra Taşı Oluşumunu Önler

Karaciğer Kanseri Tedavisinde Yeni Umut Mikroküre Tedavisi

Tanı Alanları

Vaka Değerlendirme ve Tedavi Yöntemi

Diğer Siteler


Liv Hospital
Kanser Merkezi
Beyin Cerrahisi
Akciğer Kanseri
Ortopedi ve Travmatoloji
Tüp Bebek
Obezite Merkezi
Kök Hücre Merkezi

Diğer Siteler


Robotik Cerrahi
Ebeveyn Okulu
Ağız ve Diş Sağlığı
Liv TV
Hemşirelik Hizmetleri
Sempozyum Günleri
Challenge Time
Online – Diyet
Liv Göz Merkezi

© Tüm Hakları Saklıdır 2010-2018 Liv Hospital. Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.